Maribor ter Maister, Rosina in Glazer

To so bili možje, ki se niso le poznali in spoštovali, ampak so marsikaj, kar je z debelimi črkami zapisano na straneh zgodovine Slovencev, tudi skupaj naredili. In vsi trije so bili tesno povezani z mestom pod Pohorjem, čeprav se niso v njem rodili.

Dr. Franjo Rosina, odvetnik, navdušen sokol, Maistrova desna roka, je med drugim leta 1918 »Maistrovi vojski« oz. vojaškemu poveljstvu za Spodnji Štajer iz mariborske posojilnice, katere načelnik je bil, namenil dva milijona kron, kot podpredsednik Narodnega sveta za Štajersko pa je podprl za slovenstvo usodno Maistrovo poimenovanje za generala. Maister je ob njegovi smrti rekel takole: »Res je, da ga ne bomo več videli, toda taki možje, kakor je bil dr. Rosina, začno živeti v narodu šele po smrti«. Konec marca 2022 so dr. Rosini na njegovi nekdanji hiši na Partizanski cesti v Mariboru odkrili spominsko ploščo. Nosilec projekta je bilo Domovinsko društvo generala Maistra Maribor, sofinancirala pa ga je Zveza društev general Maister.

Janko Glazer, slavist, pesnik, ravnatelj nekdanje mariborske študijske knjižnice, današnje UKM, v kateri domuje Maistrova knjižnica, je bil tudi dober poznavalec generalove poezije. O njej je leta 1934 v reviji Kronika slovenskih mest objavil poglobljen članek Rudolf Maister – Vojanov kot pesnik. Po pomembnem slovenskem kulturniku se v Mariboru danes imenujejo najvišja občinska priznanja na področju kulture. Letos (2022) so Glazerjevo listino dobili igralka Mateja Pucko, konservatorka Alenka Zupan in pisatelj Boris Kolar. Veliko nagrado za življenjsko delo pa je prejel dramaturg, režiser, scenarist … Vili Ravnjak. Glazerjeve nagrade podeljujejo od leta 1987, takrat so v Mariboru tudi postavili spomenik Rudolfu Maistru.

Foto: del Maribora, imenovan Lent

Skip to content